Mijozlarga xizmat ko'rsatuvchi jamoamiz British Council dasturlari va faoliyati haqida ma'lumot va metodik yordamlarni taqdim etadi.
Mijozlarga xizmat ko'rsatish jamoasi bilan bog'lanish uchun hech qanday to'lov olinmaydi, lekin sizga u haqida ma'lumot berilayotgan yoki tavsiya qilinayotgan ba'zi British Council mahsulotlari va xizmatlarining narxiga barcha to'lovlar kiritilgan.
Mahsulot yoki xizmat yuzasidan qanday shikoyat qilish mumkin
Agar siz shikoyat qilmoqchi bo'lsangiz, buni elektron pochta, xat yozish yoki telefon orqali amalga oshirishingiz mumkin, ammo iloji boricha shikoyatingizni yozma ravishda yuborishingizni tavsiya qilamiz. Barcha shikoyatlar voqea sodir bo'lgan yoki muammo sizning e'tiboringizga tushgan kundan boshlab 90 kun ichida amalga oshirilishi kerak.
Buyuk Britaniyada
British Council mijozlarga xizmat koʻrsatish Buyuk Britaniya bo'limi bilan bogʻlanish:
Telefon: +44 (0)161 957 7755
E-pochta: veb-shaklni to‘ldiring
Quyidagi manzilga xat yuboring: British Council Customer Service UK, Bridgewater House, 58 Whitworth Street, Manchester M1 6BB, UK
Buyuk Britaniyadan tashqarida
Sizning davlatingizdagi mahalliy ofisning British Council Mijozlarga xizmat ko'rsatish jamoasi bilan bog'laning. Ularning aloqa maʼlumotlarini topish uchun ushbu veb-saytning bosh sahifasiga oʻting va 'British Council Worldwide' ostida ochiladigan roʻyxatdan davlatingizni tanlang.
Iltimos shuni esda tuting ki, biz faqat shaxsiy ma'lumotlarni muhokama qilishimiz va mijozning shikoyatlari bilan shug'ullanishimiz mumkin, masalan, imtihon topshirish uchun nomzodlarimizdan biri yoki British Council dasturida ishtirok etuvchi tashkilotning tasdiqlangan vakili bilan.
Sizning xohshingizga ko'ra sizning nomingizdan uchinchi shaxs harakat qilishi va u boshqa shaxs yoki tashkilot bo'lishi mumkin. Uchinchi shaxslarga maslahat beruvchi tashkilotlar ham kirishi mumkin; advokatlar yoki ta'lim beruvchi mutaxassislar yoki oila a'zolari va do'stlar kabilar. Bunday hollarda, buning uchun sizdan yozma shakldagi rozilik talab qilinadi. Shikoyatingiz haqida biz bilan muloqot qilayotganingizda, bu haqda qo'shimcha ma'lumot olishingiz mumkin.
Jiddiy huquqbuzarlik haqida qanday shikoyat qilsa bo'ladi
British Council hududida yoki British Council xodimlari, hamkorlari yoki mijozlari tomonidan quyidagi sodir etilgan harakatlarga guvoh bo‘lgan bo'lsangiz yoki boshdan kechirgan bo‘lsangiz, bizga Safecall orqali xabar bering:
- bolalar yoki nogironlar xavfsizligiga ziyon yetkazish
- tegajolik
- firibgarlik.
Shikoyatingiz, kechiktirilgan toʻlovlar yoki imtihon oʻtkaziladigan standart joyni tayyorlash yoki imtihon tartib-qoidalari haqida boʻlsa, Safecall ga murojaat qilmang. Iltimos, bu uchun, ushbu sahifaning yuqori qismidagi shikoyat qilish jarayonidan foydalaning. Bu bizga odamlarning xavfsizligiga ziyon yetkazadigan muammolarga ustunlik berish va shikoyatingizni tezkor boshqarish imkonini beradi.
Safecall - tashvishlaringiz haqida xabar berishning mustaqil va maxfiy usuli. Ushbu xizmat butun dunyoda bir nechta tillarda mavjud.
Siz Safecall bilan telefon yoki onlayn shakl orqali bog'lanishingiz mumkin. Siz anonim qolishni tanlashingiz ham mumkin.
Biz sizning fikringizni qadrlaymiz
British Council biz bilan hamkorlik qiladigan har bir kishiga shaffof, yuqori sifatli va barchaning foydalanishi mumkin bo'lgan xizmatni taqdim etishga intiladi va biz bilan hamkorlikdagi tajribangiz a'lo darajada bo'lishiga umid qilamiz. Biz bilan bog'langaningizda yoki mahsulotlarimiz yoki xizmatlarimizdan foydalanganda olgan xizmatingiz haqidagi sharh va takliflaringizni eshitishni istaymiz. Shuningdek, ba'zida ishlar noto'g'ri ketishini bilamiz va bunda bizning shikoyatlar siyosatimiz amal qilishni boshlaydi. Agar sizda bildirmoqchi bo'lgan sharhingiz yoki shikoyatingiz bo'lsa, bizga bu haqida aytib berishingiz tavsiya etiladi, chunki bu xatolarimizdan hulosa chiqarishga va imkon qadar xizmatimizni yaxshilashga yordam beradi.
Biz qanday choralar ko'ramiz
Shikoyatingiz nima haqida bo'lishidan, dunyoning qayerida joylashganingizdan yoki biz bilan bog'lanish uchun foydalanadigan vositadan qat'iy nazar, sizning murojaatingiz jiddiy va xolisona ko'rib chiqiladi. Biz uch ish kuni ichida sizning shikoyatingizni qabul qilishga va uni o'n kun ichida to'liq hal qilishga harakat qilamiz. Agar holatlar murakkabroq bo'lsa yoki shikoyatingiz kengayib ketsa ("Shikoyatingizni ko'rib chiqish" bo'limida ko'rsatilgandek) uzoqroq muddatlar qo'llanilishi mumkin va siz bilan muloqot qilganimizda bu haqda sizni xabardor qilamiz.
Biz imkon qadar hamma narsani siz uchun to'g'rilashni xohlaymiz va muammolarni tez va adolatli hal qilish uchun harakat qilamiz. Nima va nima uchun noto'g'ri ketganini tushuntirib beramiz va vaziyatni o'nglash uchun choralar ko'ramiz. Ba'zida alohida holatlar uchun uzr so'rashimiz mumkin, ammo kelajakdagi takomillashtirish bo'yicha tavsiyalar berish uchun fikr-mulohazalaringizdan foydalanamiz.
Shikoyatingizni ko'rib chiqish tartibi
Biz bilan birinchi marta bog'langaningizdayoq imkon qadar ko'proq muammolarni hal qilishni maqsad qilamiz. Siz suhbatlashayotgan xodim iloji boricha uni hal qilishga intiladi, ammo buni amalga oshirish uchun u boshqa hamkasblari bilan aloqa o'rnatishi kerak bo'lishi ham mumkin.
Ba'zi hollarda siz javobni ishimizning ushbu tomoni uchun mas'ul bo'lgan shaxs yoki bo'limdan olishingiz mumkin. Shikoyatingiz jiddiy xarakterga ega bo'lgan kamdan-kam hollarda, agar siz bizning xulosamizdan norozi bo'lsangiz, ish yuqori darajaga ko'tarilishi mumkin. Shikoyatingizni ko'rib chiqqanimizda bu haqida batafsil ma'lumot beriladi.
Bartaraf etish yo'llari va vositalari
Biz amal qiladigan umumiy tamoyil shu ki, shikoyatchilar, iloji boricha, holat yomonlashib ketmaydigan vaziyatga keltirilsin.
Maqsadimiz, mumkin bo'lgan hollarda shikoyatlarni bartaraf etishning amaliy yechimlarini taqdim etish. Agar biror narsada muvaffaqiyatsizlikka uchrasak, biz quyidagilarni bajarishga intilamiz:
- chin dildan kechirim so'rab, mas'uliyatni o'z zimmangizga olishga
- nima noto'g'ri bo'lgani va nima uchun unday bo'lganligini tan olishga va tushuntirib berishga
- holatni kechiktirmasdan to'g'rilashga harakat qilishga
- xizmatlarimizni yaxshilash uchun shikoyatingizdan hulosa chiqarishga.
Maxfiylik
Shikoyatingiz Global Axborot Xavfsizligi va Maxfiylik siyosatimizga muvofiq qat'iy mahfiylik bilan ko'rib chiqiladi. Siz haqingizdagi ma'lumotlar faqat shikoyatingizni tekshirish va hal qilish uchun kerak bo'lganda tashkilot ichida baham ko'riladi. Sizning ma'lumotlaringizni faqat sizning roziligingiz yoki qonuniy ravishda buni bajarishimiz kerak bo'lsagina uchinchi shaxslarga oshkor qilamiz.
Buyuk Britaniyaning ma'lumotlarni himoya qilish qonuniga binoan siz bizda mavjud bo'lgan siz haqingizdagi ma'lumotlarning nusxasini so'rash va bu ma'lumotlardagi noaniqliklarni tuzatishimizni so'rash huquqiga egasiz.
Bu haqda qoʻshimcha maʼlumot olish uchun biz bilan bogʻlaning yoki britishcouncil.org/privacy sahifasini ko'rib chiqing.
Mustaqil ekspertiza
Agar sizning shikoyatingiz jiddiy xarakterga ega bo'lib bizning vakolatimizning eng yuqori ichki darajasiga yetgan bo'lsa va shunda ham qoniqarli natijaga kelmagan bo'lsa, sizga javob berayotganda, ishingizni tegishli tashqi tashkilot tomonidan tekshirilishini qanday aniqlanishi haqida ma'lumot beramiz. Biz yaqinda oʻtkazilgan ekpertiza natijalarini eʼlon qildik.
Imkoniyati cheklangan shaxslar uchun shart-sharoitlar
Agar sizning savolingizga to'g'ridan-to'g'ri javob bera olmasak, sizni tashkilotimizdagi shuni amalga oshirishga qodir hodimga yo'naltiramiz. Agar sizning maxsus so'rovingiz bo'lsa, lekin kim bilan gaplashishni bilmayotgan bo'lsangiz, biz sizni kerakli odam yoki jamoa bilan bog'lab qo'yamiz. Bizning xodimlarimiz oddiy ingliz tilidan foydalanishga o'qitilgan va biz taqdim etayotgan ma'lumotlarni iloji boricha tushunarli qilishga intilamiz. Shuningdek, agar kerak bo'lsa, Brayl alifbosi kabi maxsus formatlarda ma'lumotlarni taqdim etishimiz ham mumkin.

Our customer service team provides information and guidance about the British Council and its programmes and activities.
There is no charge for contacting the customer service team, but some of the British Council products and services that we provide information about or recommend to you have a cost involved.
How to make a complaint
If you wish to make a complaint, you can do so by email, letter or telephone, however we encourage you to make your complaint in writing wherever possible. All complaints should be made within 90 days of the date that the event occurred, or the date that the issue came to your attention.
OUTSIDE THE UK
Contact us in Uzbekistan
IN THE UK
Contact British Council Customer Service UK:
Telephone: +44 (0)161 957 7755
Email: Complete the web form at: www.britishcouncil.org/contact
Write to: British Council Customer Service UK, Bridgewater House, 58 Whitworth Street, Manchester M1 6BB, UK
Please note that we can only discuss personal information and deal with complaints from the customer, for example, one of our exams candidates or the confirmed representative from an organisation involved in a British Council programme.
You may wish to have a third party act on your behalf, which could be another person or organisation. Third parties may include advice organisations; professionals such as solicitors or teaching professionals, or family members and friends. Where this is the case, you will need to provide written consent to that effect. More information surrounding this can be obtained when you talk to us about your complaint.
How to make a complaint about serious wrongdoing
Use Safecall to tell us if you witness or experience actions on British Council premises, or by British Council employees, partners or customers which:
- affect the safety of children or vulnerable adults
- are harassment
- may be fraudulent.
Do not contact Safecall if your complaint is about delayed refunds, or standard venue arrangements or exam procedures. Please use the complaint process at the top of this page. This will allow us to prioritise issues that affect people’s safety and also manage your complaint promptly.
Safecall is an independent and confidential way for you to report your concerns. It is available worldwide in multiple languages.
You can contact Safecall by phone or by online form. You may choose to remain anonymous.
We value your opinion
The British Council is committed to providing a transparent, high quality and accessible service to everyone we deal with, and we hope to make your experience with us an excellent one. We want to hear your comments and suggestions about the service you experienced when you contacted us, or when using any of our products or services. We also know that sometimes things go wrong, and that’s where our complaints policy comes in. If you have a comment or complaint you wish to make, you are encouraged to talk to us, as this will help us to learn from our mistakes and improve our service wherever possible.
What we will do
Regardless of what your complaint is about, where in the world you are based or the medium you use to contact us, you will be dealt with seriously and impartially. We aim to acknowledge your complaint within three working days, and resolve it fully within ten. Where cases are more complex, or if your complaint is escalated (as outlined in ‘Handling your complaint’) longer timescales may apply, and we will notify you about these when we talk to you.
We want to put things right for you wherever we can, and we work to resolve matters quickly and fairly. We will explain to you what went wrong and why, and take action to remedy the situation. Sometimes, we can only apologise for certain situations, but we will draw upon your feedback to make recommendations for future improvements.
Handling your complaint
We aim to resolve as many issues as we can the very first time you contact us. The member of staff you talk to will aim to see it through to resolution wherever possible, but he or she may need to liaise with other colleagues to make this happen.
In some cases, you may receive your response from the person or department responsible for that aspect of our work. In the infrequent cases where your complaint is of a serious nature, if you remain dissatisfied with our conclusion the matter may be escalated to a higher level. More detail surrounding this will be provided when we handle your complaint.
Remedies
The general principle we follow is that complainants should, so far as possible, be put in the position they would have been in had things not gone wrong.
Our aim is to provide practical remedies wherever possible. When we get things wrong, we aim to:
- sincerely apologise and take responsibility
- acknowledge and explain what went wrong and why
- endeavour to put things right without delay
- learn lessons from your complaint to improve our services.
Confidentiality
Your complaint will be dealt with in the strictest confidence, in line with our Global Information Security and Privacy policy. Information about you will be shared internally, only as necessary to investigate and resolve your complaint. We will only disclose your information to third parties with your consent, or if we are legally required to do so.
Under UK data protection law you have the right to ask for a copy of the information we hold on you, and the right to ask us to correct any inaccuracies in that information.
For further information on this please contact us or see britishcouncil.org/privacy
External review
If your complaint is of a particularly serious nature and has reached our highest internal level, when responding to you we will provide information on how to have your case assessed for investigation by the relevant external organisation, should you remain dissatisfied. We have published the results from a recent review.
Accessibility
If we are unable to answer your question directly, then we will guide you to someone in the organisation who can. If you have a specific enquiry but do not know who to speak to, we can put you in contact with the right person or team. Our staff are trained in the use of plain English, and we aim to make the information we provide as clear as possible. We are also able to provide information in special formats, such as Braille, if this is needed.