Aziza Po‘latova va Odil Muhamedov
“Ijodiy sohani qo‘llab-quvvatlash mamlakatimiz rivoji uchun juda muhim deb hisoblayman. Raqamlashtirishning keng tarqalishi, ijtimoiy tarmoqlarning odamlar hayotidagi o‘rni ortib borayotgani kabi global tendensiyalar yaqin kelajakda kreativ iqtisodiyotning o‘rni yetakchilardan biri bo‘lishidan dalolat beradi. Shu bois Britaniya Kengashi Markaziy Osiyoda ijodiy sohani rivojlantirishga hozirdanoq e’tibor qaratayotgani juda ahamiyatlidir” - Aziza Po‘latova.
Bugun Aziza Po‘latova va Odil Muhamedov O‘zbekiston kreativ ijodkorlarning yorqin namoyandalaridan biri hisoblanadi. Aziza tijoriy video suratga olish va hujjatli filmlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan Hendrix agentligining asoschisi va kreativ prodyuseri. U, shuningdek, iqtidorli rassom bo‘lib, iplar va mixlardan katta o‘lchamli rasmlar va panellar yaratib, string-art texnikasida ishlaydi.
Odil Muhamedov “moc fest” asoschisi va ijrochi prodyuseri hisoblanadi. Odilning so‘zlariga ko‘ra, u talabalik davridayoq O‘zbekistonda bunday yo‘nalishni rivojlantira oladigan ijodkorlar yetishmasligini tushungan. Odil ijodkorlar ishtirok etishi va bir-birining loyihalariga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan jamoa ochishga qaror qildi.
Aziza jamoasi bilan birgalikda ilk bor 2020 yilda o‘tkazgan “New Matters” loyihasini ham yuritadi. Bu Aziza va yana ikki ishtirokchi - Anastasiya Galimova va Mariya Xudayberdiyevaning Britaniya Kengashining "Creative Producers" dasturi bo‘yicha o‘qishlarini tamomlagandan so‘ng yakuniy loyihasi bo‘ldi.
“2019-yil may oyida biz Britaniya Kengashining “Creative Producers” dasturida ishtirok etish uchun so‘roq yubordik. Dasturning birinchi potokida men, ikkinchisida Aziza ishtirok etdi. Birinchi yili, hali karantin cheklovlari bo‘lmaganida, biz dastur doirasida Buyuk Britaniyaga bordik va bu yerda Manchester International Festival и Birmingham Supersonic Festival tashrif buyurdik. Eng yirik xalqaro festivallar qanday tashkil etilishi va o‘tkazilayotganini o‘z ko‘zimiz bilan ko‘rdik. Ushbu sayohat nafaqat qimmatli amaliy bilimlarni olish, balki, eng muhimi, ijodiy muhitda yangi foydali aloqalar o‘rnatish imkonini berdi. Ishlab chiqarish bo‘yicha intensiv kursni davom ettirish uchun bu yerga qaytib keldik. “Creative Producers” dasturida tez vaqt ichida grant olish va loyihalarni amalga oshirish imkoniyatini berishi menga yoqdi. Jamoamiz loyihani tayyorlagandan so‘ng, ariza topshirdi va ushbu grantni yutib oldi”, – deydi “Creative Producers” loyihasi ishtirokchisi Odil Muhamedov.
2020-yil aprel oyida Odilning jamoasi WECOSMOS (“BIZKOINOT”) festivalini o‘tkazishi kerak edi, ammo COVID-19 pandemiyasi bilan bog‘liq cheklovlar tufayli uni keyingi yilga ko‘chirishga to‘g‘ri keldi. Shu vaqt ichida jamoaga “Creative Producers”ning ikkinchi potoki bitiruvchilari qo‘shildi va ular birgalikda moc fest tashkil etishdi.
Aziza va Odil O‘zbekistonning turli soha vakillari: ijodkorlar va dizaynerlar, rassomlar va yozuvchilar, fotograflar va videograflar va boshqalarni o‘z ichiga olgan “moc” ijodkorlar hamjamiyatining asoschilaridan biri. O‘tgan yil davomida “moc” jamoasi prodyuserlik markaziga aylandi. Hozir ular uchun “moc fest” asosiy va eng sevimli loyihalardan biri bo‘lib qolgan bir qator loyihalar ustida ishlamoqda.
“Biz ko‘plab ijodkor va tashabbuskor insonlarni topdik va jamoamiz allaqachon 100 ga yaqinga yetdi. “Creative Producers” va “Creative Central Asia Forum-2019” da qatnashganimizdan so‘ng biz haqiqatan ham “moc fest” loyihasini davom ettirishimiz va umuman tashkilot sifatida kengayishimiz mumkinligini angladik. “Moc” prodyuserlik markazi rivojlanmoqda va hozir biz Markaziy Osiyoda yetakchilikka daʼvogar ijodiy markaz yaratmoqdamiz”, - deydi Odil Muxamedov.
Aziza Po‘latova Britaniya Kengashi zarur ta’lim platformasini taqdim etgani, qizlar jamoasi Buyuk Britaniyadagi katta tajribaga ega ijodkor prodyuserlar bilan o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lganligi haqida gapirdi.
“Aslida Britaniya Kengashi bizga fundamental ta’lim dasturini taqdim etdi, buning yordamida biz kasbimiz qanday ekanligini yaxshiroq tushundik. To‘g‘risini aytsam, O‘zbekistonda prodyuserlik qilish bo‘yicha bilimimiz yo‘q – bu haqiqat. Ular endigina prodyuserlik uchun o‘quv dasturini joriy qila boshladilar, ammo hozircha natijalarni boshqa mamlakatlar bilan solishtirish darajasida emas. “Creative Producers” dasturi doirasida amaliy va nazariy bilimlar bazasini ta’minlovchi bir nechta keng qamrovli dasturlar mavjud bo‘lib, bundan tashqari, bosqichma-bosqich o‘ziga xos bo‘lgan proyektlarni amalga oshirish imkoniyati ham mavjud”, – dedi Odil Muhamedov.
“Moc” ning Britaniya Kengashi bilan hamkorligi Aziza va Odilga tashkilotlar va donorlar bilan to‘g'ri munosabatda bo‘lishni va o‘z loyihalarini taqdim etishni o‘rgatdi. Britaniya Kengashi xodimlari bilan foydali uchrashuv va mitinglar o‘tkazilgach, jamoaning yordam so‘rab boshqa tashkilotlarga murojaat qilishi osonlashdi.
Azizaning fikricha, Britaniya Kengashining yondashuvidagi eng qimmatli tomoni u o‘z dasturlari bitiruvchilari tomonidan ilgari surilayotgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda davom etishidir. “Moc fest” bu yil ikkinchi marta o‘tkaziladi va odamlar bu festivalni yoqtirib qolishlari uchun kamida besh yil kerak bo‘ladi. Uning fikricha, “moc fest” tez orada O‘zbekistonda ham, Markaziy Osiyoda ham eng sevimli va taniqli festivalga aylanadi. "Creative Producers" dasturini davom ettirish orqali Britaniya Kengashi yanada ko‘proq ijodkor odamlarga ijodkorlikni o‘z kasbiga aylantirish imkonini beradi va festival yangi iste'dodlarni namoyish etishda davom etadi. Zero, “moc fest” shunchaki ijodiy g‘oyalar va ularning tasavvuriga ega loyiha emas, balki deyarli har qanday ijodiy loyihani amalga oshirish mumkin bo‘lgan, yosh ijodkorlar o‘z fikrlarini bildira oladigan platformadir.
“Biz Britaniya Kengashi bilan yaqindan hamkorlik qilishdan mamnunmiz va o‘zimizni rivojlanishimiz imkoniyati yaratilgani uchun chuqur minnatdorchiligimizni bildiramiz. Britaniya Kengashi xodimlariga har bir qiziqarli loyiha yanada rivojlanib, o‘z mevasini berishi uchun ishlarida ulkan muvaffaqiyatlar tilab qolamiz. 25 yil shunchaki raqam emas, balki O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarning ko‘rsatkichidir. Biz Britaniya Kengashining har yili gullab-yashnashini, ularning maqsad va loyihalarini amalga oshirishda hech qanday to‘siq bo‘lmasligini tilab qolamiz”.

Азиза Пулатова и Одыл Мухамедов
«Я считаю, что поддерживать креативную индустрию очень важно для развития нашей страны. Мировые тренды, такие как, повсеместная диджитализация и рост роли социальных сетей в жизни людей, говорят о том, что в скором будущем, роль креативной экономики будет одной из ведущих. Поэтому так значимо, что Британский Совет уже сейчас обращает внимание на развитие креативной сферы в Центральной Азии.» - Азиза Пулатова.
Сегодня Азиза Пулатова и Одыл Мухамедов - одни из наиболее ярких представителей креативной индустрии Узбекистана. Азиза - основатель и креативный продюсер агентства «Hendrix», которое занимается видеосъемкой коммерческих реклам и производством документальных фильмов. Также, она одаренная художница и работает в технике стринг-арт, создавая объемные картины и панно из гвоздей и ниток.
Одыл Мухамедов - основатель и исполнительный продюсер фестиваля «moc fest». По словам Одыла, еще со студенческих времен, он понимал, что в креативной индустрии не хватает амбициозных и творческих людей, которые могли бы развивать такое направление в Узбекистане. Одыл решил запустить сообщество, где творческие люди могли бы участвовать и содействовать в проектах друг друга.
Вот уже второй год, команда Азизы Пулатовой и Одыла Мухамедова организовывает фестиваль «moc fest», который направлен на популяризацию современного искусства Узбекистана. Также, Азиза ведёт проект «New Matters» («Новые Материи»), который она, со своей командой, впервые провела в 2021 году. Он стал итоговым проектом Азизы и двух других участниц - Анастасии Галимовой и Марии Худайбердиевой, после завершения обучения по программе Британского Совета “Creative Producers».
«В 2019 году, в мае мы отправили запрос на участие в программе Британского Совета «Creative Producers». Я участвовал в первом потоке программы, а Азиза во втором. В первый год, когда еще не было никаких карантинных ограничений, мы в рамках программы отправились в Великобританию, где побывали на двух больших фестивалях: Manchester International Festival и Birmingham Supersonic Festival. Мы своими глазами увидели, как организуются и проводятся крупнейшие международные фестивали. Эта поездка позволила нам не только получить ценные практические знания, но, что более важно, обзавестись новыми полезными знакомствами в творческой среде.  Вернулись сюда продолжить интенсивный курс по продюсированию. Мне понравилось, что в программе «Creative Producers» дается возможность сразу подать на грант и реализовывать свои проекты. Наша команда подготовила проект, подала заявку и выиграла этот грант», - рассказывает Одыл Мухамедов, участник проекта «Creative Producers».
В апреле 2020 года команда Одыла должны были провести фестиваль «WECOSMOS» («МЫКОСМОС»), но из-за ограничений, связанных с пандемией COVID-19, его пришлось перенести на следующий год. За это время к команде присоединились выпускники второго потока «Creative Producers”, и совместно с ними был придуман «moc fest».
Азиза и Одыл - одни из создателей креативного объединения «moc» - сообщества творческих людей Узбекистана, в которое входят представители различных направлений индустрии: креаторы и дизайнеры, художники и писатели, фотографы и видеографы и др. За последний год, moc, из сообщества перерос в продюсерский центр. Теперь, они работают над рядом проектов, где moc fest остался одним из главных и наиболее любимых проектов.
«Мы нашли очень много креативных и инициативных людей, и сообщество уже переросло почти в 100 человек. После участия в «Creative Producers» и «Creative Central Asia Forum-2019» мы поняли, что действительно сможем продолжать проект «moc fest» и, в целом, расширяться как организация. Продюсерский центр «moc» развивается, и сейчас мы создаем креативный хаб, который претендует быть лидером в Центральной Азии.», – рассказывает Одыл Мухамедов.
Азиза Пулатова поделилась, что Британский Совет дал нужную образовательную платформу, у коллектива девушки была возможность обучаться у креативных продюсеров в Великобритании с огромным опытом, которые были с ними на многих этапах их начинаний, когда ребята еще не особо разбирались в этой сфере.
«На самом деле Британский Совет дал нам фундаментальную образовательную программу, благодаря чему мы лучше поняли, что из себя представляет наша профессия. Скажу честно, у нас в Узбекистане нет образования по продюсированию — это факт. Только теперь стали вводить программу обучения продюсерства, но пока что не на том уровне, чтобы сравнивать результаты с другими странами. В рамках программы «Creative Producers» есть несколько комплексных программ, где дают базу практических и теоретических знаний, к тому же имеется возможность поэтапно реализовывать что-то свое». – поведал Одыл Мухамедов.
Сотрудничество «moc» с Британским Советом научило Азизу и Одыла навыкам правильного взаимодействия с организациями и грантодателями, и презентации своих проектов. После полезных встреч и митингов с сотрудниками Британского Совета, команде стало легче обращаться в другие организации за поддержкой.
Азиза считает, что наиболее ценным в подходе Британского Совета является то, что он продолжает поддерживать проекты, которые продвигают выпускники его программ. Фестиваль «moc fest» будет проводиться в этом году уже во второй раз, и для того, чтобы он окончательно окреп и полюбился, людям нужно пять лет. Она верит, что вскоре «moc fest» сможет стать самым любимым и узнаваемым как в Узбекистане, так и в Центральной Азии. Продолжая программу «Creative Producers» Британский Совет позволит еще большему количеству творческих людей сделать творчество своей профессией, а фестиваль продолжит представлять новые таланты. Ведь «moc fest» это не просто проект с креативными идеями и их воображением, но платформа, где могут реализовываться почти любые творческие проекты, и где молодые художники могут заявить о себе.
«Мы рады тесному сотрудничеству с Британским Советом и выражаем огромную благодарность за возможность реализовать себя и развить свой карьерный рост. Нам хотелось бы пожелать сотрудникам Британского Совета больших успехов в своем деле, чтобы каждый интересный проект развивался дальше и приносил свои плоды. 25 лет – это не просто число, а показатель дружных взаимоотношений между Узбекистаном и Великобританией. Мы желаем, чтобы Британский Совет процветал с каждым годом, чтобы у них не было никаких препятствий к реализации своих целей и проектов».