2024-yil 2–4-oktabr kunlari biz bilim hamkori sifatida O‘zbekistonda, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasida ishtirok etdik. Konferensiya innovatsiyalar va barqaror rivojlanishni rag'batlantirishdagi kreativ sektorning rolini muhokama qilish uchun global ekspertlar, siyosatchilar va kreativ soha yetakchilarini birlashtirdi.
Kreativ iqtisodiyot rivojiga bo'lgan sadoqatimizning bir qismi sifatida, Global Creative Economy Council (GCEC) bilan hamkorlikda, biz kreativ sektor oldida turgan asosiy chaqiriqlar va imkoniyatlarni muhokama qilgan beshta sessiyani tashkil qildik. Sessiyalarni mintaqa uchun dolzarb qilish va eng yaxshi xalqaro tajribalarni qo'llash uchun biz Buyuk Britaniya va Markaziy Osiyodan ekspertlar va spikerlarni jalb qildik.
Ushbu sessiyalar mazmunli munozaralar, tajriba almashish va kreativ industriyalar turli jamoalarda ijobiy o‘zgarishlarga qanday hissa qo‘shishi mumkinligini o‘rganish uchun maydon bo‘ldi.
Asosiy fikrlar
Sessiya 1 – Qanday qilib ijodiy industriyalar qadriyatlarini qayta ko‘rib chiqish va mintaqaga investitsiyalarni jalb qilish mumkin?
Ushbu sessiyada ekspertlar, ijodiy industriyalar qadriyatlarini qayta baholab, uzoq muddatli investitsiyalarni qanday jalb qilish haqida fikr almashishdi. Shuningdek, ta'sir ko'rsatish usullari va barqaror rivojlanishga yo‘naltirilgan asosiy ko‘rsatkichlar muhokama qilindi.
Spikerlar: Nastia Goncharova (Qozog'iston, mustaqil tadqiqotchi), Indira Uzbekova (Qirg'iziston, Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo bo'yicha Accelerate Prosperity fondlari mintaqaviy menejeri), Endi Pratt (Buyuk Britaniya, global ijodiy iqtisodiyot bo'yicha UNESCO professori va Madaniy iqtisodiyot professori, Shahar universiteti, London), Laura Callanan (AQSh, Upstart Co-Lab asoschisi va sherigi)
Moderator: Daniyar Amanaliev (Qirg'iziston, ololo guruhining hamasrchisi va rahbari)
Sessiya 2 – Ijodiy iqtisodiyotning global ko‘rinishi
GCEC a'zolari global tendensiyalarni, vositachilik agentliklari va markazlar rolini muhokama qilishdi. Bunda, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga mos keladigan ijodiy siyosatlarning ahamiyati ta'kidlandi.
Spikerlar: Daniyar Amanaliev (Qirg'iziston, ololo guruhining hamasrchisi va rahbari), Avril Joffe (Janubiy Afrika, Madaniy tadbirkorlik va siyosat bo'yicha UNESCO professori, Vits san'at maktabi, Witwatersrand universiteti), Andrea Dempster Chung (Yamayka, Kingston Creative asoschisi va ijrochi direktori), Laura Callanan (AQSh, Upstart Co-Lab asoschisi va sherigi)
Moderator: Jairaj Mashru (Hindiston, innovatsiya va strategiyalar bo'yicha ekspert)
Sessiya 3 – Ta’lim va amaliyotni bog‘lash: ijodiy industriyalar uchun saboqlar
Buyuk Britaniya va O‘zbekiston ekspertlari talabalarni ijodiy iqtisodiyotda ishlashga yaxshiroq tayyorlash uchun nazariy o‘qitishni amaliyot bilan birlashtirish zarurligini ta’kidladilar.
Spikerlar: Umida Zunnunova (O'zbekiston, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti professori), Anastasios Maragiannis (O'zbekiston, Dizayn bo'yicha kreativ va raqamli sanoatlar kollejining o'rinbosar rahbari)
Moderator: Viren Lall (Buyuk Britaniya, ChangeSchool boshqaruvchi direktori)
Sessiya 4 – Poytaxtdan tashqaridagi hududlarda ijodiy loyihalarning mahalliy iqtisodiyotga ta’siri
Bu sessiya, poytaxtdan tashqaridagi kichik shaharlarda ijodiy loyihalar qanday qilib mahalliy iqtisodiyotlarni rivojlantirish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashini namoyish etdi.
Spikerlar: Malika Urazgalieva (Qozog‘iston, kreativ prodyuser, direktor va YEMAA zamonaviy san’at markazining hamasosi), Yaroslav Minkin (O‘zbekiston, ARTSTATION MCHJ va STAN NNTning hamasosi), Rebekka Swarray (Buyuk Britaniya, Buyuk Manchester Kombinatsiyasi boshqaruvidagi kreativ madaniyat va kechki iqtisodiyot bo‘yicha katta siyosat xodimi)
Moderator: Rehana Mughal (Buyuk Britaniya, British Council'da kreativ iqtisodiyot bo‘yicha direktor)
Sessiya 5 – Ijodiy iqtisodiyot amaliyoti: ijodiy iqtisodiyotning o‘sishini ta’minlash uchun amaliy siyosat yondashuvlari
GCEC a'zolari Afrika, Osiyo va Lotin Amerikasining turli shaharlarida amalga oshirilgan muvaffaqiyatli ijodiy iqtisodiyot tashabbuslari bilan o‘rtoqlashdilar. Ushbu tashabbuslar siyosat, festivallar va investitsiyalar atrofida muhokama qilindi.
Spikerlar: Leandro Valiati (Braziliya, tadqiqotchi, o‘qituvchi va kreativ va madaniy industriyalar sohasida global bilim almashinuvi yetakchisi), Jairaj Mashru (Hindiston, innovatsiyalar va strategiyalar bo‘yicha ekspert), Omag Nagati (Misr, amaliy me'mor, shahar rejalashtiruvchisi va CLUSTER ning hamasosi), Jon Zeff (Buyuk Britaniya, mustaqil siyosat eksperti va Creative Industries Policy and Evidence Centre'dagi Kreyativ industriyalar bo‘yicha maslahat kengashining raisi)
Moderator: Jon Nyubigin (Buyuk Britaniya, Londondagi merning kreativ industriyalar bo‘yicha elchisi va GCEC ning birinchi raisi)
Siz konferensiya fotosuratlarini bizning Flickr akkauntimizda ko‘rishingiz va spikerlar taqdimotlarini ‘Downloads’ bo‘limidan yuklab olishingiz mumkin.

С 2 по 4 октября 2024 года мы приняли участие во Всемирной конференции по креативной экономике в Ташкенте, Узбекистан, в качестве партнера по обмену знаниями. Конференция объединила глобальных экспертов, политиков и лидеров креативных индустрий для обсуждения роли креативного сектора в продвижении инноваций и устойчивого развития.
В рамках нашей приверженности развитию креативной экономики, мы совместно с Global Creative Economy Council (GCEC) организовали пять сессий, на которых обсуждались основные вызовы и возможности креативного сектора. Мы привлекли экспертов и спикеров из Великобритании и Центральной Азии, что позволило сделать сессии не только актуальными для региона, но и обогатить их лучшими мировыми практиками.
Эти сессии стали площадкой для содержательных дискуссий, обмена опытом и изучения того, как креативные индустрии могут способствовать позитивным изменениям в различных сообществах по всему миру.
Основные моменты
Сессия 1 – Как переосмыслить ценность креативных индустрий и привлечь инвестиции в регионе?
На этой сессии эксперты обсуждали, как привлечь долгосрочные инвестиции, пересматривая ценность креативных индустрий, а также делились методами оценки воздействия и ключевыми метриками для устойчивого развития.
Спикеры: Настя Гончарова (Казахстан, независимый исследователь), Индира Узбекова (Кыргызстан, региональный менеджер фондов в Accelerate Prosperity в Центральной и Юго-Восточной Азии), Энди Пратт (Великобритания, председатель ЮНЕСКО по глобальной креативной экономике и профессор культурной экономики, Университет Сити, Лондон), Лаура Калланан (США, основатель и партнер Upstart Co-Lab)
Модератор: Данияр Аманалиев (Кыргызстан, соучредитель и руководитель группы ololo)
Сессия 2 – Глобальная перспектива креативной экономики
Члены GCEC обсудили глобальные тренды и роль посреднических агентств и хабов, уделив особое внимание интеграции креативных политик с Целями устойчивого развития ООН.
Спикеры: Данияр Аманалиев (Кыргызстан, соучредитель и руководитель группы ololo), Аврил Джоффе (Южная Африка, председатель ЮНЕСКО по культурному предпринимательству и политике на кафедре культурной политики и менеджмента, Школа искусств Витс, Университет Витватерсранда), Андреа Демпстер Чунг (Ямайка, соучредитель и исполнительный директор Kingston Creative), Лаура Калланан (США, основатель и партнер Upstart Co-Lab)
Модератор: Джайрадж Машру (Индия, эксперт по инновациям и стратегиям)
Сессия 3 – Связь образования и практики: уроки для креативных индустрий
Эксперты из Великобритании и Узбекистана обсудили необходимость соединения теории и практики для подготовки студентов к работе в креативной экономике.
Спикеры: Умида Зуннунова (Узбекистан, профессор Национального института изобразительных искусств и дизайна имени Камолиддина Бехзода), Анастасиос Марагианнис (Узбекистан, заместитель руководителя Колледжа креативных и цифровых индустрий по дизайну)
Модератор: Вирен Лалл (Великобритания, управляющий директор ChangeSchool)
Сессия 4 – Влияние междисциплинарных проектов на развитие регионов за пределами столиц
Эта сессия показала, как междисциплинарные проекты способствуют развитию местных экономик городов, за пределами столицы и стимулируют инновации.
Спикеры: Малика Уразгалиева (Казахстан, креативный продюсер, директор и соучредитель YEMAA Центра современного искусства), Ярослав Минкин (Узбекистан, соучредитель ООО ARTSTATION и НПО STAN), Ребекка Своррей (Великобритания, старший сотрудник по вопросам политики, креативной культуры и ночной экономики в Комбинированном управлении Большого Манчестера)
Модератор: Рехана Мугал (Великобритания, директор по креативной экономике в the British Council)
Сессия 5 – Креативная экономика в действии: практические подходы к её росту
Члены GCEC поделились успешными примерами из городов Африки, Азии и Латинской Америки, подчеркнув роль политики, фестивалей и инвестиций.
Спикеры: Леандро Валиати (Бразилия, исследователь, преподаватель и глобальный лидер обмена знаниями в сфере креативных и культурных индустрий), Джайрадж Машру (Индия, эксперт по инновациям и стратегии), Омаг Нагати (Египет, практикующий архитектор, градостроитель и соучредитель CLUSTER), Джон Зефф (Великобритания, независимый эксперт по политике и председатель Консультативного совета по креативным индустриям в Creative Industries Policy and Evidence Centre)
Модератор: Джон Ньюбигин (Великобритания, Посол мэра Лондона по креативным индустриям и первый председатель GCEC)